Képviselet
A képviseleti jogosultságot a Döntőbizottság az eljárás bármely szakában hivatalból vizsgálja.
A panaszost meghatalmazás útján képviselheti:
• hozzátartozó
• ügyvéd
• érdekképviseleti szerv
A kormányzati igazgatási szervet képviselheti:
• kamarai jogtanácsos
• ügyvéd
• képviseleti joggal rendelkező tisztviselő
Iratbetekintés
Előzetes időpontegyeztetés alapján a Titkárság lehetőséget biztosít arra, hogy a felek, valamint képviselőik az eljárás iratait – a határozatok tervezetei, valamint a zártan kezelt adatok kivételével – az eljárás bármely szakaszában megtekinthessék és azokról másolatot (kivonatot) készíthessenek.
Eljárási költségek
Az eljárás illeték- és költségmentes.
Ha a Döntőbizottság a panaszt részben vagy egészben alaposnak tartja, a kormányzati igazgatási szervet részben vagy egészben kötelezheti a panaszos eljárási költségének megtérítésére. Eljárási költség mindaz a szükséges és igazolt költség, ami a panaszos részéről a célszerű és jóhiszemű eljárással összefüggésben felmerült (különösen: szakértői díj, tanú megjelenésével összefüggő költség). A panaszos igényelheti, hogy a Döntőbizottság kötelezze a kormányzati igazgatási szervet az ügyvéd munkadíjának és készkiadásainak címén az ő és képviselője között létrejött ügyvédi megbízási szerződésben kikötött megbízási díj, valamint a képviselője részére költségtérítésként megfizetett indokolt készkiadások együttes összegének megfizetésére.
Az eljárás felfüggesztése
Ha az ügy eldöntése olyan előzetes kérdés elbírálásától függ, amely tárgyban az eljárás más szerv hatáskörébe tartozik, a Döntőbizottság saját eljárását - a más szervnél folytatott eljárás jogerős vagy végleges befejezéséig - felfüggesztheti. Az eljárás felfüggesztésével minden határidő megszakad, a felfüggesztés megszűnésekor - az eljárási határidő kivételével - a határidő számítása újrakezdődik. Az eljárás felfüggesztéséről - a titkárságvezető javaslata alapján - az eljáró tanács elnöke dönt.
Az eljárás félbeszakadása
Ha az eljárás során a kormányzati igazgatási szerv jogutódlással megszűnik, az eljárás félbeszakad a jogutód eljárásba történő bevonásáig vagy belépéséig. Az eljárás félbeszakadását az eljáró tanács elnöke, ha tanácskijelölés még nem történt, a Döntőbizottság elnöke állapítja meg. Az eljárás félbeszakadásával minden határidő megszakad, a félbeszakadás megszűnésekor - az eljárási határidő kivételével - a határidő számítása újrakezdődik. A félbeszakadásról szóló döntést a Titkárság megküldi a panaszosnak, aki - a döntés kézbesítésétől számított tizenöt napon belül - köteles bejelenteni a jogutód kormányzati igazgatási szervet. E bejelentést követően a Döntőbizottság az eljárást a jogutód kormányzati igazgatási szervvel szemben folytatja le.
A panasz módosítása, visszavonása
A Döntőbizottság határozatának meghozataláig bármikor lehetőség van a panasz módosítására vagy visszavonására.
A határozat kiegészítése
A panaszos, illetve a kormányzati igazgatási szerv a határozat közlésétől számított tizenöt napon belül kérheti, ha a Döntőbizottság a panasz valamely részéről nem döntött. A kiegészítés iránt előterjesztett kérelemnek a határozat elleni keresetlevél benyújtására halasztó hatálya nincs, a Titkárság a keresetlevél továbbításakor a kiegészítés iránti kérelemről köteles a bíróságot tájékoztatni.
A határozat kijavítása
Hivatalból, illetve a panaszos vagy a kormányzati igazgatási szerv kérelmére bármikor elrendelhető, az alábbi esetekben:
a) névcsere vagy hibás névírás;
b) szám- vagy számítási hiba;
c) az a) és b) pontban nem említett más elírás.
A kijavítás iránt előterjesztett kérelemnek a határozat elleni keresetlevél benyújtására halasztó hatálya nincs, a Titkárság a keresetlevél továbbításakor a kijavítás iránti kérelemről köteles a bíróságot tájékoztatni.
Véglegesség
A Döntőbizottság határozata a jogorvoslati határidő leteltét követő naptól végleges, ha a határozat közlésétől számított harminc napon belül egyik fél sem terjeszt elő keresetet.
A fél a jogorvoslati jogáról a határozat közlését követően lemondhat. A lemondó nyilatkozat nem vonható vissza. A lemondás csak akkor hatályos, ha azt mindkét fél bejelenti. A határozat az utolsó lemondó nyilatkozat beérkezését követő naptól kezdve végleges.
A Döntőbizottság által jóváhagyott egyezség esetén, ha a felek az egyezség megkötésének napján a jogorvoslati jogukról lemondanak, a határozat azon a napon végleges.
A határozat véglegességét a tanács elnöke, elnöki jogkörben hozott határozat esetén a Döntőbizottság elnöke állapítja meg.